700 let inspirace

700 let vůdcovství, válek, vína, defenestrací, lásky, hudby, literatury, demokracie, nacistů, komunistů, restitucí, restaurování, blockchainu... a příběh pokračuje. 

2024  Zpřístupnění rodného domu Antonína Dvořáka veřejnosti

Nově otevřený renovovaný rodný dům Antonína Dvořáka začíná fungovat jako interaktivní expozice a mezinárodní kulturní centrum.

Více ➝

2022  Benefiční večer Pocta hrdinům

House of Lobkowicz pořádá na podporu Ukrajiny benefiční večer Pocta hrdinům. Součástí je koncert České sinfonietty, která zahraje Beethovenovu Symfonii č. 3 Es dur (Eroicu), a výstava Královny Ukrajiny přinášející příběhy ukrajinských žen zasažených válkou. Část děl z výstavy byla dražena v tiché aukci, která vynesla 250 000 korun. Humanitární organizace Magna za ně pořídila léky a zdravotnický materiál pro ukrajinské nemocnice a kliniky. 

Více ➝

2021  Violoncellista Yo-Yo Ma navštěvuje rodný dům Antonína Dvořáka

Violoncellista Yo-Yo Ma se v rodném domě Antonína Dvořáka postaral o historický moment, když v rámci masterclass s mladými hudebníky z Akademie komorní hudby provedl první větu Dvořákova Smyčcového kvartetu č. 12 F dur, op. 96 (zvaného Americký).

Více ➝

2018  The Rolling Stones v Lobkowiczkém paláci

Lobkowiczký palác hostí oslavu Micka Jaggera z The Rolling Stones s jeho rodinou a přáteli.

Více ➝

2012  Královská zápůjčka

Canalettův obraz Londýna s Temží během Starostova dne se poprvé od 18. století vrátil do Anglie, kde vznikl, a to u příležitosti oslav diamantového jubilea královny Alžběty II. neboli jejích 60 let na trůně. Obraz si na svou výstavu zapůjčilo Národní námořní muzeum v Greenwichi.

Více ➝

1997  Na zámku Nelahozeves se otevírá první stálá expozice

Zámek v Nelahozevsi začíná svou novou éru první stálou expozicí nazvanou Umění šesti století.

Více ➝

1991  Restituce

William E. Lobkowicz se natrvalo vrátí do Československa, aby se na základě výzvy Václava Havla v restitucích znovu domohl zkonfiskovaného rodinného dědictví. Lobkowiczové tak vykročili na více než 25 let trvající cestu k tomu, aby opět získali a následně obnovili historické sbírky a památky.

Více ➝

1948  Komunistický převrat a konfiskace

Komunisté se chopí moci a zkonfiskují všechen lobkowiczký majetek. Maxovi Lobkowiczovi se opět podaří těsně uniknout, tentokrát pod záminkou toho, že je jeho žena Gillian v Londýně těžce nemocná. Opouští zemi jen s kloboukem a kabátem a do své vlasti se už nikdy nevrátí.

Více ➝

1804  Svět poprvé slyší Beethovenovu Třetí symfonii (Eroicu)

Beethovenova převratná symfonie Eroica zazní ve světové premiéře v Lobkowiczkém paláci ve Vídni. Skladatel ji věnoval Františku Josefu Maxmiliánovi, sedmému lobkowiczkému knížeti a svému hlavnímu mecenáši. První tištěnou edici partů této slavné skladby si dnes můžete prohlédnout v expozici Lobkowiczkého paláce na Pražském hradě.

Více ➝

1656  Velázquez maluje španělskou princeznu Markétu Terezu

Diego Velázquez zachycuje na svém obraze infantku Markétu Terezu, dceru španělského krále Filipa IV. Přijďte pohlédnout do jejího ikonického obličeje – malba je vystavena v Lobkowiczkém paláci na Pražském hradě.

Více ➝

1618  Druhá pražská defenestrace

Protestanští členové českých stavů vyhodí z okna Starého královského paláce na Pražském hradě katolické královské místodržící Viléma Slavatu a Jaroslava Martinice, jmenované králem (a brzy císařem Svaté říše římské) Ferdinandem II. Oba pád přežijí a uchýlí se do Lobkowiczkého paláce pod ochranu Polyxeny. Tato zásadní událost stojí na samém počátku třicetileté války (1618–1648), která ve výsledku vedla ke smrti více než třetiny tehdejší evropské populace.

Více ➝

1390  Rodina Lobkowiczů

První písemná zmínka o rodině Lobkowiczů.

Více ➝

2024  3D sken hradu Střekov

Ve spolupráci s ČVUT je dokončen 3D sken hradu Střekov.


Více ➝

2021  Non-Fungible Castle

Spouštíme projekt Non-Fungible Castle, který zkoumá propojení umění s NFT (nezaměnitelnými tokeny), technologií blockchainu a umělou inteligencí. Cílem je vytvořit kreativní platformu a filantropický nástroj pro obnovu, zachování a autentifikaci kulturního dědictví. Výtěžek z prodeje NFT z této akce pokryl neuvěřitelných více než 60 restaurátorských projektů v rámci Lobkowiczkých sbírek.

Více ➝

2020  Beethovenova publikace

U příležitosti 250. výročí Beethovenova narození vychází publikace The Lobkowicz Collections Music Series: Beethoven (Hudební cyklus Lobkowiczkých sbírek: Beethoven).


Více ➝

2016  Paulo Coelho v Lobkowiczkém paláci

Paulo Coelho, proslulý brazilský spisovatel a autor bestselleru Alchymista, oslavil v Lobkowiczkém paláci své 70. narozeniny.


Více ➝

2007  Zpřístupnění Lobkowiczkého paláce

V Lobkowiczkém paláci se veřejnosti otevírá muzeum se stálou expozicí představující nejvýznamnější díla a předměty rozsáhlých Lobkowiczkých sbírek.

Více ➝

1996  Operní pěvkyně Renée Fleming vystupuje na zámku Nelahozeves

Slavná sopranistka Renée Fleming si pro své debutové vystoupení v České republice vybrala nelahozeveský zámek.

Více ➝

1989  Sametová revoluce

17. listopad Československo slaví Sametovou revoluci, která ukončila více než čtyřicetiletou komunistickou diktaturu.


Více ➝

1939  Nacistická invaze a konfiskace majetku

15. března, těsně předtím, než nacisté obsadí Československo, se Maxovi Lobkowiczovi a jeho rodině podaří uprchnout do Londýna. Nacisté zabaví veškerý lobkowiczký majetek včetně sbírek a Max je jako otevřený kritik Hitlera brzy označen za nepřítele Říše.


Více ➝

1748  Vznikají Canalettovy pohledy na Londýn

Antonio Canal, zvaný Canaletto, maluje slavný obraz s pohledem na Londýn: The City of London from the River Thames with St. Paul’s Cathedral on Lord Mayor’s Day (Město Londýn od řeky Temže s katedrálou sv. Pavla během Starostova dne). V této době se v Londýně s Canalettem setkává šestý lobkowiczký kníže Ferdinand Filip a zmíněný obraz (spolu s dalším Canalettovým dílem London and the River Thames Looking Towards Westminster from Lambeth neboli Londýn a řeka Temže, pohled z Lambethu směrem k Westminsteru, který vznikl zhruba v letech 1746/7) odváží do českých zemí. Oba jsou v současnosti k vidění v Lobkowiczkém paláci na Pražském hradě.

Více ➝

1624  Milostný dopis Polyxeny z Lobkowicz

V milostném dopise adresovaném jejímu manželu Zdeňku Vojtěchu Popelovi z Lobkowicz, prvnímu lobkowiczkému knížeti, píše Polyxena (v originále španělsky): „Můj nejmilejší, nechť ti Bůh žehná a ochraňuje tě před veškerou újmou, miláčku můj, nechť ti dá cokoli, po čem toužíš, kromě jiné ženy, neb můj manžel nesmí míti jinou, než jsem já.“ 

Více ➝

1555  Pražské Jezulátko

Vratislav z Pernštejna, nejvyšší kancléř Království českého, pojímá v roce 1555 za manželku španělskou šlechtičnu Marii Manrique de Lara y Mendoza. Právě ona měla vlastnit a do českých zemí přivézt slavnou sošku, dnes známou pod jménem Pražské Jezulátko. Tu později odkázala své dceři Polyxeně z Lobkowicz (rozené z Pernštejna), která ji podle všeho následně darovala karmelitánkám z kláštera při kostele Panny Marie Vítězné na Malé Straně, kde je k vidění dodnes. Mezi katolíky se těší nebývalé úctě a mnoho lidí věří, že má zázračné uzdravující schopnosti. Do Prahy tak za ní míří poutníci z celého světa.

Více ➝