Anntonín Dvořák
Příběh mezinárodně proslulého skladatele a hudebního génia Antonína Dvořáka (1841–1904) má počátek v malé středočeské vesnici Nelahozeves, ležící na levém břehu řeky Vltavy 35 km severně od Prahy. Právě tam ve skromných poměrech vyrůstal jako syn místního řezníka a hostinského.
Při komponování velkých romantických symfonií vycházel Dvořák z české lidové tvorby. Začátky jeho kariéry v Praze nebyly vůbec snadné.
Na mezinárodní scéně na sebe Dvořák obrátil pozornost díky svým Slovanským tancům. Konec 70. let 19 století představoval ve Dvořákově kariéře důležitý zlom. S podporou Johannese Brahmse začal Dvořák vydávat svá díla u Fritze Simrocka, jednoho z nejvýznamnějších německých nakladatelů.
Jejich fenomenální úspěch podnítil Dvořáka k dalším podobným kompozicím. Zájem o jeho hudbu rostl. Skladatel nejenže začal komponovat na objednávku, ale také často cestoval po Evropě, včetně Rakouska, Německa a zejména Anglie. Během působení ve funkci ředitele americké Národní hudební konzervatoře v New Yorku (1892–1895) složil Dvořák své nejznámější dílo, Symfonii č. 9 „Z Nového světa“. Ta měla premiéru v prosinci 1893 v Carnegie Hall a v roce 1969 se její nahrávka dokonce dostala na palubu kosmické lodi Apollo 11, která vynesla Neila Armstronga na Měsíc.
Přes všechen mezinárodní úspěch Dvořák nezapomněl na svůj prostý původ. Po definitivním návratu do své rodné země složil v roce 1900 svou nejranější operu Rusalku, která vychází z českého folkloru. Místa a zvuky dětství v Nelahozevsi, jako hluk vesnické hospody, šumící řeka Vltava, hvízdání parních vlaků či ptačí zpěv, hluboce zakořeněné ve vzpomínkách na jeho milovanou vlast, se nesly celým jeho životem a hudbou.