Historické počátky

Již ve 12. století stál na místě dnešního zámku hrad vybudovaný pražskými biskupy. Pražským biskupům a arcibiskupům sloužil jako oblíbené letní sídlo a pojí se s ním také některé významné historické události. 

Ve 14. a 15. století byla původní románská stavba upravena v gotickém stylu. Později hrad přešel z držení církve do světských rukou. Roku 1575 získal roudnické panství Vilém z Rožmberka (1535–1592), za nějž byl hrad renesančně upraven. V roce 1603 se Roudnice dostala do majetku rodiny Lobkowiczů díky sňatku Zdeňka Vojtěcha Popela z Lobkowicz (1568–1628) s vdovou po Vilémovi z Rožmberka Polyxenou, rozenou z Pernštejna (1566–1642). V roce 1652 pozval jejich syn Václav Eusebius z Lobkowicz (1609–1677) italského architekta Francesca Carattiho (1620–1677), aby hrad přestavěl ve velkolepé raně barokní sídlo. Carattiho později nahradil Carlo Orsolini (zemřel 1667), největší podíl na konečné podobě zámku i úpravě jeho okolí měl pak Antonio della Porta (1631–1702). Vznikl tak zámek s více než dvěma sty místnostmi, monumentálním dvouramenným vstupním schodištěm, hodinovou věží, nádherně zdobenou kaplí a reprezentačním sálem později upraveným na divadlo. Kromě hlavní zámecké budovy jsou součástí barokního komplexu i klášter s kostelem sv. Václava, založený Polyxenou a Zdeňkem Vojtěchem Popelem z Lobkowicz, hospodářské a administrativní budovy a jízdárna. Přestavba zahrnovala i rozsáhlé zahradní úpravy nádvoří a nejbližšího okolí zámku. Po dokončení stavby byly zámecké sály vybaveny mobiliářem a vzácnými artefakty ze stále se rozšiřující rodové umělecké sbírky i knihovny a archivu. Mnohé z hudebních kompozic byly poprvé provedeny lobkowiczkým orchestrem v divadle roudnického zámku.

Charakteristické architektonické prvky

Z původního románského hradu se dochovaly pouze části obvodových zdí pod severozápadní terasou zámku a několik klenutých místností, které jsou dodnes přístupné ze zámeckého nádvoří. V jedné z těchto místností se dochovala patka a část dříku románského sloupu z 12. století. Z období baroka pak stojí za pozornost zejména kaple zdobená štuky a freskami od Giacoma Tencally (1644–1689). V řadě zámeckých sálů se dochovaly dobové architektonické prvky, jako jsou stropy zdobené štuky a freskami a také kachlová kamna z 18. a 19. století.

19. a 20. století

Na počátku 2. světové války byla rodina Lobkowiczů nucena opustit jak roudnické panství, tak české země. Maxmilián Lobkowicz (1888–1967) strávil válečné období se svou manželkou Gillian Somerville (1890–1982) v Londýně, kde působil jako vyslanec, od roku 1942 pak jako velvyslanec ve službách československé exilové vlády. Nacistická vojska zabrala zámek včetně rodinných sbírek a začala zámeckou budovu užívat jako středisko pro výchovu nacistické mládeže (NPEA). Nábytek, speciálně navržený pro roudnickou knihovnu, byl zničen a část knihovních sálů byla přestavěna na umývárny. Během posledních dnů války bylo při náletu vážně poškozeno západní křídlo zámku s divadelním sálem. Po válce se Maxmilián Lobkowicz vrátil na roudnické panství a zahájil opravy poničené zámecké budovy a započal také proces konsolidace a navracení rodových sbírek, včetně knihovny a archivu, odvezených ze zámku v průběhu války. V roce 1948 se však chopila moci v zemi komunistická strana a prvorepublikový diplomat Maxmilián Lobkowicz byl pod tlakem politického vývoje v zemi nucen opět opustit republiku. Veškerý majetek byl rodině následně znovu zabaven, roudnický zámek byl v roce 1950 předán armádě. Sbírky byly rozptýleny z Roudnice na řadu míst po celé zemi, nejcennější z nich do státních muzeí, knihoven a dalších institucí.

Po následujících pět desetiletí sloužily prostory zámku nejprve politické škole pro armádní důstojníky a od roku 1958 vojenské hudební škole. V roce 1965 se zámecká jízdárna stala sídlem Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem, která zde působí dodnes. Po podepsání restitučních zákonů prezidentem Václavem Havlem se Lobkowiczům podařilo získat zpět většinu zkonfiskovaného majetku včetně zámku v Roudnici nad Labem. Zámek i poté zůstal pronajatý Vojenské konzervatoři. Výtěžek z pronájmu a další příjmy byly použity na opravy objektu, především střechy a ikonické zvonice. Vojenská konzervatoř byla z rozhodnutí zřizovatele na konci roku 2008 uzavřena. Od roku 2009 rodina Lobkowiczů provádí další opravy objektu. Zámek je možné navštívit celoročně v rámci komentované prohlídky s průvodcem. Pravidelně se zde konají koncerty, gastronomické akce, festivaly a divadelní představení. Objekt je také často vyhledáván jak českými, tak i zahraničními filmovými produkcemi. V podzemí zámku se rozprostírají sklepy vinařství Zámek Lobkowicz Roudnice.