Pernštejnský salon

Stejně jako vláda Habsburků ovlivnila zcela zásadním způsobem dějiny Českého království, tak i příjezd manželky Vratislava z Pernštejna, španělské šlechtičny Marie Manrique de Lara, do Prahy zanechal hlubokou stopu v české kultuře a společnosti 16. století. Program má za cíl seznámit účastníky se životem u dvora habsburských králů a s rodinou Pernštejnů a Lobkowiczů v 16. století, které bylo ve znamení španělské kultury. Prostřednictvím výkladu, ale i nejrůznějších aktivit účastníci poznají nejen dějiny naší země v době vrcholu renesance, ale spatří také poklady shromážděné mocnými rody Pernštejnů a Lobkowiczů.

Detaily programu

Věková kategorie: 5.–9. ročník ZŠ, 1. a 2. ročník SŠ

Délka programu: 70–80 minut

Počet účastníků: Max. 20–25 + 2× doprovod zdarma 

Vstupné: 120 Kč/student

Cíle programu: Žák zná nejvýznamnější členy rodu Pernštejnů a Lobkowiczů; pracuje samostatně s textem a dokáže v něm vyhledávat relevantní informace; orientuje se v rodokmenu a dokáže ho sestavit podle stanovených kritérií na základě informací z textu; samostatně vyhledává a pojmenuje různé prvky na uměleckých dílech; chápe význam španělské kultury pro české země na přelomu 16. a 17. století.  

Návaznost na RVP ZV: Člověk a společnost (Dějepis); Umění a kultura (Výtvarná výchova); Výchova k myšlení v evropských a globálních souvislostech 

Lokace: Lobkowiczký palác


Zkušenosti návštěvníků

ZŠ Zámecká Litomyšl

Dobrý den paní Baker,  

moc děkujeme za program, který jste pro nás připravili. Moc se nám u vás líbilo, výklad byl skvěle uzpůsoben naší věkové kategorii, spousta zajímavých informací o tom, jak se dováželo exotické ovoce, proč se nosila černá apod. - to přesně žáky v tomhle věku zajímá. Interaktivní aktivity byly výborné, pro naše žáky místy trošku těžší, nedaly jsme jim s kolegyní žádné info předem, chtěly jsme, aby se vše dozvěděli až v Praze :) Moc děkujeme také panu Malému za velmi příjemné přijetí, přípravu exkurze a způsob, kterým se mu podařilo přiblížit dobu i život Marie Manrique pro žáky "stravitelným" způsobem :)

Další vzdělávací programy a aktivity

Mladý kurátor

V rámci každoročně se opakujícího programu, který v roce 2010 vytvořila Alexandra Lobkowicz ve spolupráci s International School of Prague, mají studenti možnost převzít roli mladých kurátorů.

Poklady Lobkowiczkých sbírek

Komentovaná prohlídka stálé expozice v Lobkowiczkém paláci na Pražském hradě přibližuje žákům vybraná témata a sbírkové předměty. Během programu žáci absolvují dvě dílny přímo v prostorách muzea.

Pernštejnský salon

Stejně jako vláda Habsburků ovlivnila zcela zásadním způsobem dějiny Českého království, tak i příjezd manželky Vratislava z Pernštejna, španělské šlechtičny Marie Manrique de Lara, do Prahy zanechal hlubokou stopu v české kultuře a společnosti 16. století.

Portrét v notách

Prohlídka hudební expozice Lobkowiczkého paláce seznamuje žáky s hudebním děním v Evropě od 17. do 19. století. Historie hudby je prezentována na širším pozadí evropských kulturně-historických událostí s použitím multimediálních prvků a hudebních ukázek.

Objevování lobkowiczkých sbírek

Komentovaná prohlídka zámku s pracovním listem prezentuje dětem vybraná témata, například dlouhou hudební tradici rodu Lobkowiczů, a přibližuje historické předměty jako třeba starodávné glóby nebo vzácné obrazy.

Dvořákův rok

Antonín Dvořák nebyl jen geniální hudební skladatel a velká osobnost naší kultury, ale byl to také vesničan, který strávil svoje dětství na venkově obklopen vším, co takové prostředí nabízí.

Dětství Antonína Dvořáka

Vzdělávací program zavede účastníky do doby Dvořákova dětství, které trávil ve vesnici Nelahozeves v rodině místního řezníka a hospodského. Malý Antonín byl obklopen celou řadou vjemů, které formovaly jeho osobnost a zcela nepochybně měly vliv také na jeho budoucí hudební dráhu.

Dvořákův rodný dům (výtvarná dílna)

Rodný dům Antonína Dvořáka dodnes stojí v obci Nelahozeves a připomíná nám, odkud jeden z našich nejslavnějších hudebních skladatelů pocházel, kde se narodil a vyrůstal.

Povedené nebo podvedené: šest písní z Rukopisu královédvorského

Antonín Dvořák nebyl jen geniální hudební skladatel a velká osobnost naší kultury, ale byl to také vesničan, který strávil svoje dětství na venkově obklopen vším, co takové prostředí nabízí.

U lavice dítě stálo… Erbenova a Dvořákova Polednice

Program zaměřený na Dvořákovo hudební ztvárnění Polednice je založen na rozboru jak rytmického textu básně K. J. Erbena, tak samotné skladatelovy symfonické básně.