Formování minulosti a budoucnosti kulturního dědictví s blockchainem

Projekt Non-Fungible Castle se zrodil na počátku roku 2020. Tehdy jsme se ocitli na prahu vzrušující cesty digitalizace, která se ukázala jako nevyhnutelná a zároveň představovala nástroj, jak posunout a rozvinout naše neziskové sbírky a aktivity. Skvělou příležitost pro kulturu přinášela technologie blockchainu, zvlášť s ohledem na její univerzálnost, decentralizovanost a neměnnost. 

Abychom využití této technologie prozkoumali ještě lépe, založili jsme projekt Non-Fungible Castle. Jedná se o kreativní platformu a filantropický nástroj, který pomáhá obnovovat, zachovávat a autentizovat kulturní dědictví a zkoumá konvergenci umění na jedné straně a NFT (nezaměnitelný token), blockchain technologie a umělé inteligence na straně druhé.  

Poprvé jsme Non-Fungible Castle uspořádali v roce 2021 a následně hned v roce 2022. V rámci tohoto projektu jsme pozvali umělce, technology, myslitele a inovátory v oblasti umění i technologií z celého světa do Prahy, kde jsme pro ně připravili konferenci, kulturní program a výstavu NFT a digitálního umění. Cílem bylo získat a sdílet nové znalosti, dozvědět se o inovacích a na základě interaktivních zážitků a inspirativních diskuzí vytvořit novou komunitu.  
  
Non-Fungible Castle ukazuje možnosti, jak při práci s kulturním dědictvím využít blockchain novým způsobem, ale zároveň zodpovědně. Jde o model přenositelný i do dalších kulturních institucí. Zvýší tak svou přístupnost, prohloubí svoje vztahy s širší komunitou mecenášů i tvůrců a budou mít k dispozici kreativní platformu pro získávání finančních prostředků na opravy a restaurování. Podstatou tohoto projektu je, že posouvá hranice možného ve spojení umění a blockhainu, a přináší tak revoluci do kulturní správy v digitální době.

Proof of Patronage

Spolu s projektem Non-Fungible Castle jsme vytvořili i projekt Proof of Patronage, což je jedinečný filantropický model, který využívá blockchain k obnově, zachování a ověření pravosti kulturního dědictví. Lobkowiczké sbírky využívají NFT (nezaměnitelné tokeny), aby představily díla, která je potřeba zrestaurovat. Cena projektu se určuje na základě nákladů na obnovu daného fyzického díla. Na začátku obdrží daný sponzor NFT poškozeného uměleckého díla, po jeho obnově pak získá další NFT s restaurovanou verzí, aby viděl výsledek neboli jak bylo s jeho penězi naloženo. Ve finále tedy bude mít dva NFT s verzemi před a po restaurování. Tento model ukazuje, jak může blockchain nejen zlepšovat umělecké zážitky, ale také to, jak může zásadně měnit sponzorování umění a jeho zachování.  

 *NFT a fyzické dílo jsou dva samostatné subjekty. Vlastnictví NFT neznamená vlastnictví fyzického díla.

3D skenování a umělá inteligence

V roce 2022 jsme začali zkoumat využití 3D skenování jako nástroje pro vzdělávání, studium kulturního dědictví a jeho uchovávání. Mezi výhody 3D skenování patří rozšíření a vylepšení zážitkového objektového učení a virtuálního výzkumu, větší dostupnost, přesné a neinvazivní získávání dat a mnohem komplexnější zobrazování díky vyšší přesnosti a dimenzionalitě. Tato technologie může pomoci nám i našim návštěvníkům seznámit se s lobkowiczkými sbírkami a památkami a lépe jim porozumět.

V roce 2023 jsme podepsali memorandum o spolupráci s ČVUT (České vysoké učení technické) s cílem digitalizovat lobkowiczké sbírky a přiblížit je tak veřejnosti. Dlouhodobým cílem je pak rozšířit na globální úrovni digitální rozsah našich aktivit v oblasti vzdělávání a uchovávání děl. ČVUT v roce 2024 úspěšně dokončilo detailní 3D sken hradu Střekov. Tato digitální verze hradního komplexu zachycuje jeho současný architektonický stav a zároveň nabízí replikovatelný model, který se dá využít pro vzdělávací, výzkumné či herní účely.

Dále také zkoumáme možnosti využití umělé inteligence při katalogizaci a digitalizaci. V roce 2024 jsme zahájili soutěž Umělá inteligence vs. Kurátor, ve které mají obě strany za úkol přepsat ručně psaný inventář Lobkowiczké knihovny a archivu z 19. století. V soutěži bude hodnocena rychlost a přesnost. Kdo myslíte, že vyhraje?


Uměním k pohodě

Poznávejte umění skrze jógu. Vytvořili jsme pro vás sérii online lekcí jógy v historických galeriích lobkowiczkých památek s cílem zmírnit psychickou i fyzickou zátěž a naopak nalézt chvíle klidu. YogArt vám nabízí virtuální zážitek, který je jak intelektuálně obohacující, tak uvolňující, a to vše, aniž byste opustili pohodlí svého domova. Každá řízená lekce se odehrává na jiném místě, kde vám představíme vystavená umělecká díla, zatímco vy si odpočinete při sérii vědomého dýchání a uvolňujících cviků. Lekce probíhají jak v češtině, tak v angličtině a jsou určeny pro všechny věkové kategorie a úrovně.

Umění v 60 vteřinách

Jedná se o sérii krátkých videí odhalujících příběhy skrývající se za uměleckými díly v lobkowiczkých sbírkách.