Naším posláním je studovat lobkowiczké sbírky, pečovat o ně a sdílet je s celým světem tak, abychom toto dědictví uchovali pro současné i budoucí generace.

Nezisková organizace Lobkowicz Collections, o. p. s., spravuje umělecké sbírky rodiny Lobkowiczů, jež patří k nejstarším, nejrozsáhlejším a nejcennějším šlechtickým umělecko-historickým kolekcím v Evropě. Stáří některých artefaktů dosahuje i více než dvou tisíc let. Ve fondu jsou dochovány umělecké předměty, zbraně, hudební nástroje, dobové partitury a party – některé z nich anotované samotnými skladateli, knihovna s více než 65 tisíci svazky a rozsáhlý rodový archiv dokládající nejen význačné postavení rodu na poli diplomatickém a společenském, ale i jeho dlouholetý kulturní mecenát. 
 
V polovině minulého století zažily lobkowiczké sbírky pohnuté období, když byly dvakrát krátce po sobě zkonfiskovány, nejprve nacistickým a vzápětí komunistickým režimem. Během tohoto období utrpěly sbírky mnoho škod. Po přijetí restitučních zákonů na začátku devadesátých let 20. století se rodině, která se krátce po sametové revoluci vrátila zpět do tehdejšího Československa, podařilo dohledat většinu uměleckých předmětů a shromáždit je zpět do svých rukou. Krátce poté byly tyto skvosty poprvé v historii jako celek zpřístupněny široké veřejnosti. Velká část sbírkových předmětů je vystavena ve dvou stálých expozicích – v Lobkowiczkém paláci na Pražském hradě a na zámku v Nelahozevsi. 
 
Obsah fondu odráží snad všechny aspekty kulturního, společenského, politického a hospodářského života ve střední Evropě v průběhu několika staletí. Mezi 20 000 sbírkových předmětů náleží například obrazy světoznámých malířů, jako jsou Bruegel, Canaletto, Cranach, Rubens či Velázquez, rozsáhlé soubory zbraní, keramiky a porcelánu, včetně nejpočetnějšího dochovaného delftského jídelního servisu na světě. Jedinečná je také kolekce hudebních nástrojů, rukopisných i tištěných partitur, partů a libret ze 17. až 19. století. Chloubou sbírek jsou také notové záznamy s dochovanými vlastnoručními úpravami velikánů hudby, jakými byli Mozart a Beethoven. 

Věříme, že umělecké předměty dokáží vyprávět příběhy, objasňovat dějiny a obohacovat životy. Chceme, aby naše expozice, akce a online aktivity nabízely nezapomenutelná setkání s historií a kulturou a zároveň naše publikum inspirovaly, vzdělávaly a okouzlovaly.

  • 20,000 uměleckých předmětů 
  • 65,000 knižních svazků  
  • 5,000 tištěných hudebních partitur, partů a rukopisů 
  • 30,000 archivních krabic a složek

Dekorativní umění

Sbírka dekorativního umění obsahuje vynikající ukázky commessi di pietre dure, míšeňského porcelánu z 18. století a keramiky včetně 150dílného delftského servisu ze 17. století.

Digitální explorace

Non-Fungible Castle ukazuje možnosti, jak při práci s kulturním dědictvím využít blockchain novým způsobem, ale zároveň zodpovědně. Jde o model přenositelný i do dalších kulturních institucí. Zvýší tak svou přístupnost, prohloubí svoje vztahy s širší komunitou mecenášů i tvůrců a budou mít k dispozici kreativní platformu pro získávání finančních prostředků na opravy a restaurování. Podstatou tohoto projektu je, že posouvá hranice možného ve spojení umění a blockhainu, a přináší tak revoluci do kulturní správy v digitální době.

Zbraně a brnění

Tato sbírka přibližně 1200 zbraní je považována za jednu z nejkvalitnějších dochovaných sbírek v Evropě a obsahuje nejen zbraně, děla a brnění, ale také raný model dělostřelectva, zdobené kuše a další související předměty pocházející z období mezi 16. a počátkem 20. století. Dokladem dlouhé lovecké tradice na lobkowiczkých panstvích jsou pak stovky trofejí z 18. až 20. století a krásné ukázky pušek a pistolí z těch nejuznávanějších zbrojařských dílen ve střední Evropě. A i když se z nich nestřílelo už pěknou řádku let, slouží nejen jako výstavní kusy, ale také jako vhled do společenského života na dvoře české šlechty v 17. a 18. století.

Liturgické předměty

Víra hrála v každodenním životě rodiny nezastupitelnou roli. Ve sbírkách se dochovaly důležité liturgické předměty, které přežily znesvěcení rodinných kaplí nacisty a komunisty. Příkladem jsou kříž z pozlacené mědi a křišťálu z 12. století nebo zlacená relikviářová busta ženské světice, pravděpodobně sv. Uršuly, ze 14. století.

Hudba

Lobkowiczký hudební archiv obsahuje přibližně 5000 položek, shromažďovaných přes tři staletí členy rodu Lobkowiczů, kteří byli nejen mecenáši, ale také nadšenými sběrateli, umělci a skladateli. Sbírka odráží osobní vkus a známosti rodu a nachází se v ní například loutnové tabulatury z 18. století, oratoria, rukopisy a rané tisky oper či partitury k symfoniím a kvartetům včetně děl Mozarta a Beethovena s jejich ručně psanými poznámkami.

Malířství

Mezi zhruba 1500 sebranými malířskými díly se nachází slavní staří mistři Pieter Bruegel starší a Canaletto; po Madridu a Vídni třetí nejrozsáhlejší sbírka španělských renesančních portrétů; významná díla Veroneseho, Velázqueze, Rubense, Bellotta a Cranacha staršího; středoevropské portréty od Hanse von Aachena a Pražské školy; holandské, vlámské a německé žánrové malby a téměř 50 obrazů a akvarelů lobkowiczkých nemovitostí od Carla Roberta Crolla.

Vzdělávací programy a aktivity

Jednou z hlavních priorit společnosti Lobkowicz Collections, o. p. s. je vytvářet a posilovat vazby se studenty a badateli v oblasti historie a umění. Společnost proto, kromě jiného, organizuje pro české i zahraniční studenty semináře, stáže a vzdělávací programy.

Mladý kurátor

V rámci každoročně se opakujícího programu, který v roce 2010 vytvořila Alexandra Lobkowicz ve spolupráci s International School of Prague, mají studenti možnost převzít roli mladých kurátorů.

Poklady Lobkowiczkých sbírek

Komentovaná prohlídka stálé expozice v Lobkowiczkém paláci na Pražském hradě přibližuje žákům vybraná témata a sbírkové předměty. Během programu žáci absolvují dvě dílny přímo v prostorách muzea.

Pernštejnský salon

Stejně jako vláda Habsburků ovlivnila zcela zásadním způsobem dějiny Českého království, tak i příjezd manželky Vratislava z Pernštejna, španělské šlechtičny Marie Manrique de Lara, do Prahy zanechal hlubokou stopu v české kultuře a společnosti 16. století.

Portrét v notách

Prohlídka hudební expozice Lobkowiczkého paláce seznamuje žáky s hudebním děním v Evropě od 17. do 19. století. Historie hudby je prezentována na širším pozadí evropských kulturně-historických událostí s použitím multimediálních prvků a hudebních ukázek.

Objevování lobkowiczkých sbírek

Komentovaná prohlídka zámku s pracovním listem prezentuje dětem vybraná témata, například dlouhou hudební tradici rodu Lobkowiczů, a přibližuje historické předměty jako třeba starodávné glóby nebo vzácné obrazy.

Dvořákův rok

Antonín Dvořák nebyl jen geniální hudební skladatel a velká osobnost naší kultury, ale byl to také vesničan, který strávil svoje dětství na venkově obklopen vším, co takové prostředí nabízí.

Dětství Antonína Dvořáka

Vzdělávací program zavede účastníky do doby Dvořákova dětství, které trávil ve vesnici Nelahozeves v rodině místního řezníka a hospodského. Malý Antonín byl obklopen celou řadou vjemů, které formovaly jeho osobnost a zcela nepochybně měly vliv také na jeho budoucí hudební dráhu.

Dvořákův rodný dům (výtvarná dílna)

Rodný dům Antonína Dvořáka dodnes stojí v obci Nelahozeves a připomíná nám, odkud jeden z našich nejslavnějších hudebních skladatelů pocházel, kde se narodil a vyrůstal.

Povedené nebo podvedené: šest písní z Rukopisu královédvorského

Antonín Dvořák nebyl jen geniální hudební skladatel a velká osobnost naší kultury, ale byl to také vesničan, který strávil svoje dětství na venkově obklopen vším, co takové prostředí nabízí.

U lavice dítě stálo… Erbenova a Dvořákova Polednice

Program zaměřený na Dvořákovo hudební ztvárnění Polednice je založen na rozboru jak rytmického textu básně K. J. Erbena, tak samotné skladatelovy symfonické básně. 

Vědecký výzkum

Lobkowiczké umělecké sbírky, knihovna a archiv nabízejí jedinečné zdroje pro výzkum. Jsme si vědomi důležitého přínosu badatelů v oborech, jako jsou například historie, dějiny umění a hudby a další. Kromě vlastního výzkumu také spolupracujeme s mezinárodní komunitou vědců a institucemi s cílem vyvíjet nové nástroje, metody, podporovat dialog a přispívat k rozšíření znalostí o našem kulturním dědictví. Hostujícím badatelům a vysokoškolským studentům po předchozí domluvě proto pro účely výzkumu zpřístupňujeme Lobkowiczkou knihovnu a archiv. Pravidelně také pořádáme odborné prohlídky a přednášky. 

Z kapacitních důvodů není v současné době možné ve fondech lobkowiczkých sbírek provádět genealogické rešerše. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Péče a restaurování

Péče o umění a restaurování jsou neodmyslitelnou součástí našeho poslání uchovávat, studovat a sdílet lobkowiczké sbírky se světem.

Restaurování: Vdechujeme poškozenému kulturnímu dědictví nový život.
Uchovávání: Chráníme kulturní dědictví – a jeho příběhy pro budoucí generace.
Sdílení: Zpřístupňujeme kulturní dědictví celému světu.
Zapojování: Iniciujeme smysluplné kulturní zážitky prostřednictvím akcí, výzkumu a vzdělávání.
Vytváření: Tvorbou něčeho nového, inspirovaného minulostí, zveme ostatní k účasti.
Budováním komunity: Podporujeme a propojujeme se navzájem.
Více o restaurování
Po
Před

Výroční zpráva 2015

Lobkowiczké sbírky


Výroční zpráva 2016

Lobkowiczké sbírky

Výroční zpráva 2017

Lobkowiczké sbírky

Výroční zpráva 2018

Lobkowiczké sbírky

Výroční zpráva 2019

Lobkowiczké sbírky

Výroční zpráva 2020

Lobkowiczké sbírky

Výroční zpráva 2021

Lobkowiczké sbírky

Výroční zpráva 2022

Lobkowiczké sbírky

Výroční zpráva 2023

Lobkowiczké sbírky